You are using an outdated browser. Please upgrade your browser to improve your experience.

TV Teacher

by Marcela Ticha
TV

tvTeacher a must-have math app for your kids

$4.99 in the App Store

What is it about?

tvTeacher a must-have math app for your kids. Your kids will love it and you will love their significant improvement in math. Gorgeous graphics and background music help to keep their attention for hours.

App Details

Version
1.0
Rating
(1)
Size
37Mb
Genre
Education
Last updated
October 30, 2015
Release date
October 30, 2015

App Screenshots

App Store Description

tvTeacher a must-have math app for your kids. Your kids will love it and you will love their significant improvement in math. Gorgeous graphics and background music help to keep their attention for hours.

The tvTeacher helps small children improve their math knowledge by practicing equations appropriate for their level. The equations are adjusted based on their answers so that the type of equation your child is having difficulty with is repeated more often.

This optimizes learning time and eliminates time wasted on tasks that your kids have already mastered. Equation practicing is interwoven with simple and amusing games to ensure kids will enjoy using tvTeacher and will consider their study time to be play time.

You can follow their progress in easily readable spreadsheets.

The application is localized to English, French, German and Czech

Download a copy of the app now.

In Czech:
tvTeacher je vyjímečná aplikace k procvičování matematiky pro vaše děti. Ty jej budou milovat a vy budete nadšeni z jejich zlepšování se v matematice. Nádherná grafika a hudba na pozadí udrží pozornost dětí na velmi dlouhou dobu.

Aplikace dětem pomáhá s procvičováním základních početních úkolů, má široce nastavitelnou úroveň obtížnosti odpovídající jejich znalostem. Příklady jsou vytvářeny i na základě předchozích odpovědí dítěte a úkony, které již dítě ovládá, nejsou předkládány tak často jako ty, se kterými má dítě ještě potíže. Procvičování je prokládáno jednoduchými a zábavnými hrami k udržení pozornosti dítěte. Procvičování příkladů bude pro vaše děti hrou a nikoliv učením.

Aplikace je plně lokalizována do českého jazyka.

Disclaimer:
AppAdvice does not own this application and only provides images and links contained in the iTunes Search API, to help our users find the best apps to download. If you are the developer of this app and would like your information removed, please send a request to [email protected] and your information will be removed.